Sztuczne perły w luksusowej biżuterii? Tak!

2021-08-23
Sztuczne perły w luksusowej biżuterii? Tak!

Czy te perły są prawdziwe? – pytacie, zapewne zastanawiając się nad wartością kupowanej biżuterii. A przecież w dobie odpowiedzialności konsumenskiej powinnyśmy raczej pytać: czy naturalne perły są w ogóle eko?

Założenie, że perły naturalne są w jakiś sposób “lepsze” od tych wyprodukowanych przez człowieka, jest błędne. Powiem więcej – współcześnie to właśnie naturalne perły są obciachem! No dobra, nie wszystkie. Istnieją też etyczne hodowle. Ale po kolei...

Czy z perłami można przesadzić? W looku all white chyba nie! Perły używane przez Chanel to nieregularne perły hodowlane oraz perły akrylowe. Fot. Alexandra Lapp

Ten magiczny połysk

Ich charakterystyczny połysk rozbudzał wyobraźnię jubilerów od wieków. W starożytnym Rzymie symbolizowały młodość oraz płodność, europejskie monarchinie nosiły je jako symbol statusu, a współcześnie nie potrafimy sobie wyobrazić klasycznej elegancji Coco Chanel bez sznura śnieżnobiałych pereł.

Ale jak w ogóle powstają perły? Kiedy do muszli małża lub ostrygi wpada ciało obce, na przykład ziarenko piasku, mięczak chce się bronić i zaczyna otaczać je masą perłową. Jest to organiczna i stosunkowo miękka substancja, a jej zaokrąglony kształt chroni stworzenie przed zranieniem. Proces ten w naturze zdarza się rzadko i trwa wiele, wiele lat, dlatego też całkowicie naturalne perły są niezwykle drogie.

Jedna z najsłynniejszych scen popkultury – morderstwo Wayne'ów i rozsypujące się po chodniku perły Marthy. Nic lepiej nie symbolizowało upadku władzy Wayne'ów, niż sięgający bruku naszyjnik z pereł, ponieważ te krągłe kamienie o tajemniczym blasku pozyskiwano kiedyś za gigantyczne pieniądze. To jednak przeszłość. Dzisiaj wiemy, że poławianie pereł naturalnych szkodzi środowisku. Odpowiedzialne fashionistki wybierają sztuczne perły ;)

Perły hodowlane, czyli jakie?

Chińczycy już w XIII w. wpadli na pomysł, żeby samodzielnie umieszczać w muszli ziarenka piasku i tym sposobem rozpoczęli hodowlę pereł. Najważniejsze innowacje i patenty należą jednak do Japończyka, Kokichi Mikimoto, który poświęcił życie na poszukiwanie metody hodowania idealnie okrągłych i pełnych blasku pereł w wodach słonych. Do dzisiaj Mikimoto Pearl Company jest jednym z najsłynniejszych producentów pereł hodowlanych w morzu lub oceanie.

Dla współczesnych fashionistek z całego świata ważniejsze od snobizmu związanego z ceną jest to, czy perły zostały pozyskane etycznie. Z jednej strony, mięczaki nie posiadają układu nerwowego, dlatego uznaje się, że proces ten nie powoduje cierpienia. Z drugiej – niektórzy hodowcy (szczególnie w Chinach, gdzie powstaje ok. 90% pereł hodowlanych) w pogoni za zyskiem naruszają lokalne ekosystemy, dlatego warto podczas zakupów zainteresować się pochodzeniem klejnotu.

Nieskrywana kobiecość, szczypta lat 70-tych i nieregularne perełki słodkowodne z etycznej hodowli... Bo Brazylijki wiedzą, jak to robić! Naszyjnik z lilią od Moniki di Creddo.

Hodowlane perły słodkowodne są wykorzystywane przez największe brandy biżuterii luksusowej, jak Chanel, Verdura czy Tiffany. A wśród naszych projektantów: Anne Hultquist, Giampiero Alcozera, Emilię Kipper. To perły pochodzące wyłącznie z etycznych hodowli! Ich jedyną wadą jest nieco wyższa cena.

Romantyczne ważki z Kopenhagi ozdobione mikroperełkami Swarovskiego to przede wszystkim biżuteria dla wrażliwych dusz... Wrażliwych również na los środowiska. W Danii pewne standardy dbania o naturę są normą!

Sztuczne? Świetnie!

Na szczęście czasy, kiedy sztuczne perły kojarzyły się z obciachem, przeminęły. Nie kupujemy już biżuterii rodowej, a raczej akcesoria do noszenia na co dzień. Stąd rosnąca popularność pereł stworzonych przez człowieka.

Największe brandy wykorzystują w swoich projektach sztuczne perły np. z żywicy (Gucci), szkła (Marc Jacobs) lub akrylu (Dolce&Gabbana). To te same marki, które zrezygnowały z naturalnych futer i stawiają na lokalną produkcję. Dzięki współczesnym technologiom sztuczne perły zachowują trwałość i magiczny blask oryginału, a jednocześnie nie pozostawiają miejsca na wątpliwości co do źródła.

Wodospad łańcuszków zakończonych koralami ze szkła weneckiego, delikatnymi liliami i różnorodnymi kuleczkami z masy perłowej. Monica di Creddo starannie dobiera ozdoby, aby uzyskać pożądany efekt, dlatego w kolekcji inspirowanej stylem vintage postawiła na większe, idealnie gładkie korale z masy perłowej, zamiast nieregularnych pereł słodkowodnych.

Jest też droga pośrednia. Beatriz Chadour-Sampson, historyczka z Victoria and Albert Museum w Londynie, twierdzi, że masy perłowej zaczęto używać do produkcji biżuterii nawet 100 tys. lat temu. W kolekcji Donna Monica di Creddo wykorzystała idealnie kuliste perły właśnie z masy perłowej, czyli tzw. shell pearls. Są one formowane ręcznie przez ludzi – bez udziału mięczaków. Dzięki temu występują w różnych rozmiarach i kolorach, a ich produkcja nie narusza naturalnych ekosystemów.

Tę samą technologię wykorzystuje również Swarovski, tyle że masą perłową pokrywany jest w tym przypadku kryształ. Dzięki temu perły Swarovskiego wyprzedzają większość producentów pod względem zarówno połysku, jak i jakości. Są odporne na wilgoć, tarcie, a nawet perfumy! Pojawiają się np. w biżuterii Marka Wójcickiego.

Jedno z ich przezwisk to "perły barokowe"! Projektantka z Brazylii, Emilia Kipper, stawia na perły slodkowodne z etycznych hodowli, ponieważ posiadają ten unikatowy design, który w swoich projektach osiąga jedynie Matka Natura.

Sztuczne perły jako odpowiedzialny wybór

Nie warto przy zakupie naszyjnika kierować się przestarzałymi uprzedzeniami – że sztuczne perły przynoszą pecha, lub że wyglądają tanio i kiczowato. Sztuczne perły lub perły z ekologicznych hodowli to dzisiaj po prostu odpowiedzialny wybór, tak samo jak sztuczne futro czy samochód z silnikiem hybrydowym. Sztuczne perły to również większa wolność wyboru i ekspresji! Małe, duże, białe, różowe lub czarne – wybieraj do woli, aż znajdziesz taką, która Cię zachwyci niczym portrety spod pędzla Vermeera.

A jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, to kupuj w małych butikach, gdzie sprzedawcy znają pochodzenie produktów, a rzemieślnicy starają się tworzyć piękne rzeczy lokalnie i sprawdzając dostawców.

PS: Na przykład w Kate&Kate...

Risercz w kwestii pereł przeprowadziła Natalia Aleksandra Komarow. Pisarka, artystka i miłośniczka wszystkich rzeczy pięknych. Nosi biżuterię z mocnymi motywami – czaszki, gwoździe, krzyże. Największe marzenie? Żeby świat stał się lepszym miejscem. 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
Ogrody Tivoli. Bransoletka na łańcuszku z ważką
ANJA DIGE (Dania)
Bransoletka na łańcuszku z ważką
Ogrody Tivoli
380,00 zł
Delikatne, perłowe. Kolczyki wiszące
ANJA DIGE (Dania)
Kolczyki wiszące
Delikatne, perłowe
340,00 zł
You can go your own way. Bransoletka z zawieszkami
MONICA DI CREDDO (Brazylia)
Bransoletka z zawieszkami
You can go your own way
750,00 zł
Zawsze do przodu. Kolczyki wiszące
MONICA DI CREDDO (Brazylia)
Kolczyki wiszące
Zawsze do przodu
490,00 zł
Karaibski turkus. Turkusowa bransoletka z monetką
EMILIA KIPPER (Brazylia)
Turkusowa bransoletka z monetką
Karaibski turkus
170,00 zł
UROCZE KOKARDKI. Kolczyki kokardki z perełką
GIAMPIERO ALCOZER (Włochy)
Kolczyki kokardki z perełką
UROCZE KOKARDKI
520,00 zł
BARDZO SZYKOWNE. Wiszące kolczyki z perłami słodkowodnymi
CALEIDOSCOPIO (Brazylia)
Wiszące kolczyki z perłami słodkowodnymi
BARDZO SZYKOWNE
520,00 zł
DUSZA SKORPIONA. Pierścień w kształcie skorpiona
GIAMPIERO ALCOZER (Włochy)
Pierścień w kształcie skorpiona
DUSZA SKORPIONA
940,00 zł
Lilie nad wodospadem. Naszyjnik z łańcuszkami
MONICA DI CREDDO (Brazylia)
Naszyjnik z łańcuszkami
Lilie nad wodospadem
1 090,00 zł
Szacowna Dama. Wiszące kolczyki z liśćmi
MONICA DI CREDDO (Brazylia)
Wiszące kolczyki z liśćmi
Szacowna Dama
750,00 zł
Zestaw naszyjnik z wisiorkiem
ETTIKA (USA)
Zestaw naszyjnik z wisiorkiem
336,00 zł480,00 zł
Kolczyki koła z turkusami
ETTIKA (USA)
Kolczyki koła z turkusami
189,00 zł270,00 zł
Wiszące kolczyki z perełką
ETTIKA (USA)
Wiszące kolczyki z perełką
238,00 zł340,00 zł
Wisior z perłą
EMILIA KIPPER (Brazylia)
Wisior z perłą
160,00 zł
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel