Sztuczne perły w luksusowej biżuterii? Tak!

2021-07-02
Sztuczne perły w luksusowej biżuterii? Tak!

Ach, perły! Ich charakterystyczny połysk rozbudzał wyobraźnię jubilerów od wieków. W starożytnym Rzymie symbolizowały młodość oraz płodność, europejskie monarchinie nosiły je jako symbol statusu, a współcześnie nie potrafimy sobie wyobrazić klasycznej elegancji Coco Chanel bez sznura śnieżnobiałych pereł.

Czy z perłami można przesadzić? Bo ja myślę, że nie!

Jednak dokonując wyboru przy zakupie biżuterii z pereł warto wiedzieć, z czym wiąże się nasz zakup. Czy produkcja pereł może mieć negatywny wpływ na środowisko? Jakie rozwiązania stosują luksusowe brandy? I jakich materiałów używają nasi rzemieślnicy?

Sznur pereł i mała czarna – to look wprowadzony do świata mody przez Coco Chanel. Minęło ponad sto lat, odkąd otworzyła swój butik, a szykowny minimalizm do dziś kojarzy się z jej wizją piękna – tak jak i perły!

Czym są perły hodowlane?

Powiedzmy sobie na początek, jak w ogóle powstają perły. Mianowicie: kiedy do muszli małża lub ostrygi wpada ciało obce, na przykład ziarenko piasku, mięczak chce się bronić i zaczyna otaczać je masą perłową. Jest to organiczna i stosunkowo miękka substancja, a jej zaokrąglony kształt chroni stworzenie przed zranieniem. Proces ten w naturze zdarza się rzadko i trwa wiele, wiele lat, dlatego też naturalne perły są niezwykle drogie.

Żywe kolory i subtelność pereł, czyli doskonały miks na lato... Bo Brazylijki wiedzą, jak to robić! Emilia Kipper wybiera perły słodkowodne o nieregularnych kształtach.

Chińczycy już w XIII w. wpadli na pomysł, żeby samodzielnie umieszczać w muszli ziarenka piasku i tym sposobem rozpoczęli hodowlę pereł. Mięczaki nie posiadają układu nerwowego, dlatego uznaje się, że proces ten nie powoduje cierpienia. Perły hodowane w wodach słodkich – nazywane jeszcze niekiedy perłami Biwa, od nazwy japońskiego jeziora, w którym zapoczątkowano tego typu hodowlę – są szczególnie zachwycające ze względu na swoje nieregularne, barokowe kształty. W dodatku potrafią w naturalny sposób przyjmować kolor różowy czy lawendowy. Niestety, niektórzy hodowcy w pogoni za zyskiem naruszają lokalne ekosystemy, dlatego ważne jest, aby przy zakupie zapytać o dostawców.

Hodowlane perły słodkowodne są wykorzystywane przez największe brandy biżuterii luksusowej, jak Chanel, Verdura czy Tiffany. A wśród naszych projektantów: Anne Hultquist, Giampiero Alcozera, Emilię Kipper. To perły pochodzące z etycznych hodowli, a co za tym idzie – ich ceny potrafią być stosunkowo wysokie.

Romantyczne ważki z Kopenhagi ozdobione mikroperełkami to przede wszystkim biżuteria dla wrażliwych dusz...

Masa perłowa, żywica, akryl

Na szczęście czasy, kiedy sztuczne perły kojarzyły się z obciachem, przeminęły. Dla fashionistek z całego świata ważniejsze od snobizmu związanego z ceną kamienia jest dzisiaj to, czy został on pozyskany etycznie. Największe brandy wykorzystują w swoich projektach sztuczne perły np. z żywicy (Gucci), szkła (Marc Jacobs) lub akrylu (Dolce&Gabbana). To te same marki, które zrezygnowały z naturalnych futer i stawiają na lokalną produkcję. Dzięki współczesnym technologiom sztuczne perły zachowują trwałość i magiczny blask oryginału, a jednocześnie nie pozostawiają miejsca na wątpliwości co do źródła.

Wodospad łańcuszków zakończonych koralami ze szkła weneckiego, delikatnymi liliami i różnorodnymi kuleczkami z masy perłowej. Monica di Creddo starannie dobiera ozdoby, aby uzyskać pożądany efekt, dlatego w kolekcji inspirowanej stylem vintage postawiła na większe, idealnie gładkie korale z masy perłowej, zamiast nieregularnych pereł słodkowodnych.

Jest też droga pośrednia. Beatriz Chadour-Sampson, historyczka z Victoria and Albert Museum w Londynie, twierdzi, że masy perłowej zaczęto używać do produkcji biżuterii nawet 100 tys. lat temu. W kolekcji Donna Monica di Creddo wykorzystała idealnie kuliste perły właśnie z masy perłowej, czyli tzw. shell pearls. Są one formowane ręcznie przez ludzi – bez udziału mięczaków. Dzięki temu występują w różnych rozmiarach i kolorach, a ich produkcja nie narusza naturalnych ekosystemów.

Tego lata projektanci ożywiają świat kolorem! Projektantki z Brazylii – Emilia Kipper oraz dziewczyny z Caleidoscopio – miksują perły z koralami, turkusami i innymi barwnymi kamieniami.

Nie warto przy zakupie naszyjnika kierować się przestarzałymi uprzedzeniami – że sztuczne perły przynoszą pecha, lub że wyglądają tanio i kiczowato. Sztuczne perły lub perły z ekologicznych hodowli to dzisiaj po prostu odpowiedzialny wybór, tak samo jak sztuczne futro czy samochód z silnikiem hybrydowym. Sztuczne perły to również większa wolność wyboru i ekspresji! Małe, duże, białe, różowe lub czarne – wybieraj do woli, aż znajdziesz taką, która Cię zachwyci niczym portrety spod pędzla Vermeera.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
Ogrody Tivoli. Bransoletka na łańcuszku z ważką
ANJA DIGE (Dania)
Bransoletka na łańcuszku z ważką
Ogrody Tivoli
380,00 zł
Delikatne, perłowe. Kolczyki wiszące
ANJA DIGE (Dania)
Kolczyki wiszące
Delikatne, perłowe
340,00 zł
You can go your own way. Bransoletka z zawieszkami
MONICA DI CREDDO (Brazylia)
Bransoletka z zawieszkami
You can go your own way
750,00 zł
Zawsze do przodu. Kolczyki wiszące
MONICA DI CREDDO (Brazylia)
Kolczyki wiszące
Zawsze do przodu
490,00 zł
Belo Horizonte. Długi sznur naturalnych pereł
MONICA DI CREDDO (Brazylia)
Długi sznur naturalnych pereł
Belo Horizonte
1 150,00 zł
Karaibski turkus. Turkusowa bransoletka z monetką
EMILIA KIPPER (Brazylia)
Turkusowa bransoletka z monetką
Karaibski turkus
170,00 zł
MERGA. Naszyjnik z koralików z perłą słodkowodną
EMILIA KIPPER (Brazylia)
Naszyjnik z koralików z perłą słodkowodną
MERGA
170,00 zł
NOIA. Naszyjnik w kolorze zielonym z perłami
EMILIA KIPPER (Brazylia)
Naszyjnik w kolorze zielonym z perłami
NOIA
105,00 zł150,00 zł
CHICA. Naszyjnik w kolorze turkusowym z perłami
EMILIA KIPPER (Brazylia)
Naszyjnik w kolorze turkusowym z perłami
CHICA
150,00 zł
UROCZE KOKARDKI. Kolczyki kokardki z perełką
GIAMPIERO ALCOZER (Włochy)
Kolczyki kokardki z perełką
UROCZE KOKARDKI
520,00 zł
BARDZO SZYKOWNE. Wiszące kolczyki z perłami słodkowodnymi
CALEIDOSCOPIO (Brazylia)
Wiszące kolczyki z perłami słodkowodnymi
BARDZO SZYKOWNE
520,00 zł
DUSZA SKORPIONA. Pierścień w kształcie skorpiona
GIAMPIERO ALCOZER (Włochy)
Pierścień w kształcie skorpiona
DUSZA SKORPIONA
940,00 zł
Lilie nad wodospadem. Naszyjnik z łańcuszkami
MONICA DI CREDDO (Brazylia)
Naszyjnik z łańcuszkami
Lilie nad wodospadem
1 090,00 zł
Nie pożałujesz. Perłowa bransoleta z lilią
MONICA DI CREDDO (Brazylia)
Perłowa bransoleta z lilią
Nie pożałujesz
940,00 zł
Szacowna Dama. Wiszące kolczyki z liśćmi
MONICA DI CREDDO (Brazylia)
Wiszące kolczyki z liśćmi
Szacowna Dama
750,00 zł
Zestaw naszyjnik z wisiorkiem
ETTIKA (USA)
Zestaw naszyjnik z wisiorkiem
336,00 zł480,00 zł
Kolczyki koła z turkusami
ETTIKA (USA)
Kolczyki koła z turkusami
189,00 zł270,00 zł
Wiszące kolczyki z perełką
ETTIKA (USA)
Wiszące kolczyki z perełką
340,00 zł
Wisior z perłą
EMILIA KIPPER (Brazylia)
Wisior z perłą
160,00 zł
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel