Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Patent na oryginalność? Pierścionek zaręczynowy od rzemieślnika

2021-08-05
Patent na oryginalność? Pierścionek zaręczynowy od rzemieślnika
Dlaczego warto rozważyć odejście od klasycznego pierścionka z diamentem na rzecz czegoś bardziej unikatowego? Biżuteria stworzona przez rzemieślników jest idealną alternatywą dla powtarzalnych wzorów z wielkich, ogólnoświatowych marek. Powstaje w niewielu egzemplarzach, w niewielkich warsztatach. Może wyrazić styl Twojej wybranki!
Pierścionek zaręczynowy z perłą zamiast diamentu nosi chociażby Emma Stone. Proponuję w wersji od Anne Hultquist – drobne perełki słodkowodne ze sprawdzonych hodowli i pozłacane srebro o nieregularnej fakturze. Idealny do noszenia na co dzień, przez wiele, wiele lat!

Po pierwsze: Ekologia

Świat mody stara się być coraz bardziej nastawiony na ekologiczne rozwiązania, a jednocześnie wszyscy staramy się być coraz bardziej świadomymi konsumentami. Moda na vintage to również moda na upcycling, na zaprzestanie marnowania zasobów i zanieczyszczania środowiska. Podobnie ma się rzecz z biżuterią od rzemieślnika, który pozyskuje materiały lokalnie i pracuje w niewielkim zespole.

Nasi projektanci często wykorzystują elementy używane lub odzyskane. Flavia Escalda w ostatniej kolekcji użyła powtórnie form, które zostały jej z dawnych lat, nadając im zupełnie nowe oblicze. Marek Wójcicki w swoich projektach haute couture wykorzystuje kryształki Swarovskiego z dawnych kolekcji, wybierając często te o najbardziej niezwykłych barwach. Stąd regulowany pierścionek z błękitnym oczkiem mieniącym się na limonkowo.

Za większość problemów środowiskowych odpowiadają wielkie koncerny i korporacje, więc wybierając małych rzemieślników i kuratorskie butiki wspierasz alternatywę wobec nieodpowiedzialnego nadużywania zasobów naturalnych. Super, co?

A czemu niby pierścionek zaręczynowy nie miałby być kolorowy? Projekt Flavii Escaldy to przemieszanie odzyskanych z dawnej kolekcji materiałów w zupełnie nowych, cukierkowych połączeniach kolorów. Z jednej strony kojarzy się z motylem, ale jakby go przekręcić, to kojarzy się z kopułą florenckiej katedry – budowlą, którą projektantka często mijała podczas studiów w stolicy rękodzielnictwa.

Po drugie: Przedmiot z historią

Kiedy znamy pochodzenie przedmiotów, ich historię, to stają się nam bliższe. Atmosfera centrów handlowych i sklepów online jest najczęściej bezosobowa. A przecież transakcja między sprzedawcą a kupującym to powinna być również wymiana energii! Być może nikt postronny się nawet nie domyśli, że ten pierścionek miał być zaręczynowy – ale Ty wiesz, że jej ulubione zwierzątko to żaba, więc idealny pierścionek zaręczynowy jest w kształcie żabki w koronie.

Chodzi o to, żeby nie kierować się ani tradycją, ani przemijającymi trendami, a zamiast tego wsłuchać się w ukochaną, jaka ona jest, i do tego dobrać biżuterię. Swoją drogą, tradycja pierścionków z diamentem też jest stosunkowo świeża – bo powojenna! Amerykańskie przedsiębiorstwo przekonało ludzi, że warto inwestować w diamenty, bo są trwałe, a był to w gruncie rzeczy chwyt marketingowy...

Może Wasza pierwsza wspólna wycieczka to była przejażdżka Vespą po Toskanii, więc pierścionek w kształcie inspirowanym kopułą florenckiej katedry będzie lepszym wyznaniem miłości, niż typowy diament? A może pragniesz oświadczyć się mężczyźnie i potrzebujesz bardziej „męskiego” pierścionka, więc najlepszym rozwiązaniem będzie sygnet z subtelną gwiazdką?

A może klasyczny emerald cut, ale... na obrączce z koralików? Projekty dziewczyn z Caleidoscopio wyróżnia lekkość i praktyczność. To faktycznie pierścionek, który narzeczona będzie mogła nosić codziennie!

Po trzecie: Inny niż wszystkie

Pierścionek zaręczynowy od rzemieślnika to również patent na oryginalność. Nie każda narzeczona musi lubić klasyczne diamenty. Może woli coś minimalistycznego, albo w ciekawym kolorze? Biżuterię dobieramy zawsze przede wszystkim do osobowości. Jeżeli przyszła panna młoda kocha iść pod prąd, to prawdopodobnie zamiast drogiego diamentu woli drobniutką, różową cyrkonię, a resztę budżetu na beztroski weekend nad Bałtykiem.

Bo wybór biżuterii od małego rzemieślnika często jest też z korzyścią dla ceny. Prawdziwe diamenty sporo kosztują, a przecież wiele młodych kobiet woli zupełnie inny styl! Dzisiaj przychodzą do mnie młodzi mężczyźni, którzy decydują się na niestandardowy pierścionek zaręczynowy. Czasami pracujemy nad własnym projektem od zera, albo odświeżamy pierścionki odziedziczone po babci. Ale często też wybierają na przykład pierścionki w formie obrączek, lub mocno minimalistyczne, lub nawet takie, które pozornie nie nadają się do noszenia na co dzień. Szczególnie, kiedy młodzi zostali zmuszeni przez pandemię do celebrowania ślubów zupełnie inaczej, w małym gronie, intymnie. Często panny młode decydują się na sukienki z second handu, wianki z prawdziwych kwiatów i biżuterię z motylami. A wesele odbywa się w ogródku na działce rodziców...

Celebryci też wybierają skromne rozwiązania – jak Mila Kunis i Ashton Kutcher, którzy zamówili obrączki na Etsy, a kosztowały $90. Symbol miłości nie musi być najdroższy na świecie. Przecież liczy się przekaz.

A gdyby tak... totalny minimalizm i dekonstrukcja? Każde nowe pokolenie może wytyczać własne ścieżki i po swojemu interpretować tradycje. Prosty, ale i niebanalny pierścionek Anne Hultquist to świetny pomysł na pierścionek dla kogoś, kto nosi mało biżuterii.

Pierścionki zaręczynowe mogą być zupełnie różne, tak jak każda miłość jest inna. Parom, które wytyczają własne ścieżki, polecam rozejrzeć się po prostu za alternatywami wobec klasycznych rozwiązań. W końcu chodzi o to, żeby taki pierścionek codziennie nosić! Wsłuchaj się w osobowość ukochanej osoby i wybierz coś, co pokaże, jak dobrze ją znasz ;)

xoxo, Kate
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021

Biżuteria, o której pisałyśmy w artykule

Duży, pozłacany pierścionek inspirowany konwaliami. MOJEJ UKOCHANEJ
KATE

Duży, pozłacany pierścionek inspirowany konwaliami

MOJEJ UKOCHANEJ
1 700,00 zł brutto1 190,00 zł brutto
Duży pierścionek-skorpion z granatem i małymi perłami. SKORPION
GIAMPIERO ALCOZER

Duży pierścionek-skorpion z granatem i małymi perłami

SKORPION
890,00 zł - 940,00 zł brutto
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel