Patent na oryginalność? Pierścionek zaręczynowy od rzemieślnika

2021-08-05
Patent na oryginalność? Pierścionek zaręczynowy od rzemieślnika
Dlaczego warto rozważyć odejście od klasycznego pierścionka z diamentem na rzecz czegoś bardziej unikatowego? Biżuteria stworzona przez rzemieślników jest idealną alternatywą dla powtarzalnych wzorów z wielkich, ogólnoświatowych marek. Powstaje w niewielu egzemplarzach, w niewielkich warsztatach. Może wyrazić styl Twojej wybranki!
Pierścionek zaręczynowy z perłą zamiast diamentu nosi chociażby Emma Stone. Proponuję w wersji od Anne Hultquist – drobne perełki słodkowodne ze sprawdzonych hodowli i pozłacane srebro o nieregularnej fakturze. Idealny do noszenia na co dzień, przez wiele, wiele lat!

Po pierwsze: Ekologia

Świat mody stara się być coraz bardziej nastawiony na ekologiczne rozwiązania, a jednocześnie wszyscy staramy się być coraz bardziej świadomymi konsumentami. Moda na vintage to również moda na upcycling, na zaprzestanie marnowania zasobów i zanieczyszczania środowiska. Podobnie ma się rzecz z biżuterią od rzemieślnika, który pozyskuje materiały lokalnie i pracuje w niewielkim zespole.

Nasi projektanci często wykorzystują elementy używane lub odzyskane. Flavia Escalda w ostatniej kolekcji użyła powtórnie form, które zostały jej z dawnych lat, nadając im zupełnie nowe oblicze. Marek Wójcicki w swoich projektach haute couture wykorzystuje kryształki Swarovskiego z dawnych kolekcji, wybierając często te o najbardziej niezwykłych barwach. Stąd regulowany pierścionek z błękitnym oczkiem mieniącym się na limonkowo.

Za większość problemów środowiskowych odpowiadają wielkie koncerny i korporacje, więc wybierając małych rzemieślników i kuratorskie butiki wspierasz alternatywę wobec nieodpowiedzialnego nadużywania zasobów naturalnych. Super, co?

A czemu niby pierścionek zaręczynowy nie miałby być kolorowy? Projekt Flavii Escaldy to przemieszanie odzyskanych z dawnej kolekcji materiałów w zupełnie nowych, cukierkowych połączeniach kolorów. Z jednej strony kojarzy się z motylem, ale jakby go przekręcić, to kojarzy się z kopułą florenckiej katedry – budowlą, którą projektantka często mijała podczas studiów w stolicy rękodzielnictwa.

Po drugie: Przedmiot z historią

Kiedy znamy pochodzenie przedmiotów, ich historię, to stają się nam bliższe. Atmosfera centrów handlowych i sklepów online jest najczęściej bezosobowa. A przecież transakcja między sprzedawcą a kupującym to powinna być również wymiana energii! Być może nikt postronny się nawet nie domyśli, że ten pierścionek miał być zaręczynowy – ale Ty wiesz, że jej ulubione zwierzątko to żaba, więc idealny pierścionek zaręczynowy jest w kształcie żabki w koronie.

Chodzi o to, żeby nie kierować się ani tradycją, ani przemijającymi trendami, a zamiast tego wsłuchać się w ukochaną, jaka ona jest, i do tego dobrać biżuterię. Swoją drogą, tradycja pierścionków z diamentem też jest stosunkowo świeża – bo powojenna! Amerykańskie przedsiębiorstwo przekonało ludzi, że warto inwestować w diamenty, bo są trwałe, a był to w gruncie rzeczy chwyt marketingowy...

Może Wasza pierwsza wspólna wycieczka to była przejażdżka Vespą po Toskanii, więc pierścionek w kształcie inspirowanym kopułą florenckiej katedry będzie lepszym wyznaniem miłości, niż typowy diament? A może pragniesz oświadczyć się mężczyźnie i potrzebujesz bardziej „męskiego” pierścionka, więc najlepszym rozwiązaniem będzie sygnet z subtelną gwiazdką?

A może klasyczny emerald cut, ale... na obrączce z koralików? Projekty dziewczyn z Caleidoscopio wyróżnia lekkość i praktyczność. To faktycznie pierścionek, który narzeczona będzie mogła nosić codziennie!

Po trzecie: Inny niż wszystkie

Pierścionek zaręczynowy od rzemieślnika to również patent na oryginalność. Nie każda narzeczona musi lubić klasyczne diamenty. Może woli coś minimalistycznego, albo w ciekawym kolorze? Biżuterię dobieramy zawsze przede wszystkim do osobowości. Jeżeli przyszła panna młoda kocha iść pod prąd, to prawdopodobnie zamiast drogiego diamentu woli drobniutką, różową cyrkonię, a resztę budżetu na beztroski weekend nad Bałtykiem.

Bo wybór biżuterii od małego rzemieślnika często jest też z korzyścią dla ceny. Prawdziwe diamenty sporo kosztują, a przecież wiele młodych kobiet woli zupełnie inny styl! Dzisiaj przychodzą do mnie młodzi mężczyźni, którzy decydują się na niestandardowy pierścionek zaręczynowy. Czasami pracujemy nad własnym projektem od zera, albo odświeżamy pierścionki odziedziczone po babci. Ale często też wybierają na przykład pierścionki w formie obrączek, lub mocno minimalistyczne, lub nawet takie, które pozornie nie nadają się do noszenia na co dzień. Szczególnie, kiedy młodzi zostali zmuszeni przez pandemię do celebrowania ślubów zupełnie inaczej, w małym gronie, intymnie. Często panny młode decydują się na sukienki z second handu, wianki z prawdziwych kwiatów i biżuterię z motylami. A wesele odbywa się w ogródku na działce rodziców...

Celebryci też wybierają skromne rozwiązania – jak Mila Kunis i Ashton Kutcher, którzy zamówili obrączki na Etsy, a kosztowały $90. Symbol miłości nie musi być najdroższy na świecie. Przecież liczy się przekaz.

A gdyby tak... totalny minimalizm i dekonstrukcja? Każde nowe pokolenie może wytyczać własne ścieżki i po swojemu interpretować tradycje. Prosty, ale i niebanalny pierścionek Anne Hultquist to świetny pomysł na pierścionek dla kogoś, kto nosi mało biżuterii.

Pierścionki zaręczynowe mogą być zupełnie różne, tak jak każda miłość jest inna. Parom, które wytyczają własne ścieżki, polecam rozejrzeć się po prostu za alternatywami wobec klasycznych rozwiązań. W końcu chodzi o to, żeby taki pierścionek codziennie nosić! Wsłuchaj się w osobowość ukochanej osoby i wybierz coś, co pokaże, jak dobrze ją znasz ;)

xoxo, Kate
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
Pochwała prostoty. Pierścionek obrączka
ANNE HULTQUIST (Dania)
Pierścionek obrączka
Pochwała prostoty
160,00 zł
Alive. Mały pierścionek
MAREK WÓJCICKI (Francja)
Mały pierścionek
Alive
370,00 zł
Żaba prawdę nam powie. Mały pierścionek
GIAMPIERO ALCOZER (Włochy)
Mały pierścionek
Żaba prawdę nam powie
470,00 zł
My lord. Mały pierścionek
MYA BAY (Belgia)
Mały pierścionek
My lord
350,00 zł
Saludos. Delikatny pierścionek z kryształową kuleczką
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Delikatny pierścionek z kryształową kuleczką
Saludos
310,00 zł
Tak czuję. Pierścionek z dwoma szarymi kryształami
MAREK WÓJCICKI (Francja)
Pierścionek z dwoma szarymi kryształami
Tak czuję
670,00 zł
MAŁE PIĘKNE. Delikatny pierścionek z kolorowymi cyrkoniami
CUTE BARCELONA (Hiszpania)
Delikatny pierścionek z kolorowymi cyrkoniami
MAŁE PIĘKNE
270,00 zł
Pierścionek konwalia
KATE BY KASIA (Polska)
Pierścionek konwalia
1 800,00 zł
Zachłanna na życie. Pierścionek z perłami słodkowodnymi
MYA BAY (Belgia)
Pierścionek z perłami słodkowodnymi
Zachłanna na życie
300,00 zł
Pierścionek z kolorowymi cyrkoniami
FLAVIA ESCALDA (Brazylia)
Pierścionek z kolorowymi cyrkoniami
301,00 zł430,00 zł
DUSZA SKORPIONA. Pierścień w kształcie skorpiona
GIAMPIERO ALCOZER (Włochy)
Pierścień w kształcie skorpiona
DUSZA SKORPIONA
940,00 zł
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel