Jak odnaleźć złoty środek? Intuicja i empiria według projektanta Hectora Albertazzi

2021-09-29
Jak odnaleźć złoty środek? Intuicja i empiria według projektanta Hectora Albertazzi
Hector Albertazzi jako młody mężczyzna zakochał się w kamieniach szlachetnych Brazylii. Od tego czasu nieustannie doskonali się w technikach jubilerskich, tworzy coraz to bardziej nowatorskie kolekcje, a także odnosi międzynarodowe sukcesy, chociażby współpracując z Netfliksem. Obecnie wykorzystuje swoją pozycję, żeby wspierać młodych. Zapytałam go o nową kolekcję, ulubione książki oraz plany na przyszłość.
Uderzyła mnie skromność Hectora. Chwaląc się sukcesami, zawsze używa formy "my". Jak to jest, że w tak "normalnej" głowie powstają projekty tak feerycznych, kunsztownych, a nawet luksusowych dzieł sztuki? Cóż, pozory mylą...

Często słyszymy w butiku pytanie o twoją koronę dla netfliksowego The Crown. Opowiesz, jak to było?

Tak, to było coś na kształt konkursu. W wielu krajach, w których odbywała się promocja nowego sezonu The Crown, szukano jubilerów czy projektantów, którzy by stworzyli taką koronę. W Brazylii zgłosiło się sporo osób, przedstawiciele Netfliksa skontaktowali się też z nami. Na stworzenie projektu mieliśmy 5 dni, w tym weekend, także cały zespół tutaj pracował na pełnych obrotach. Sam bym nie dał rady. Mieliśmy taki pomysł, żeby to była korona dla hipotetycznej królowej Brazylii. Reprezentantki brazylijskich kobiet.

Jak sobie ją wyobrażasz?

Hm... Jest czarnoskóra, koło 80-tki. Silna osobowość. Na pewno miała trudne i skomplikowane życie, wiele musiała przezwyciężyć. Typ wojowniczki. No i jest dumna z bycia Brazylijką, dlatego zawarliśmy w projekcie np. papugi, liście palmowe, lokalne kamienie.

No dobrze, i co dalej z tą koroną?

Twórca serialu, będący w Londynie, zaaprobował tylko ten nasz projekt. Nie spośród brazylijskich projektów, ale wszystkich, z całego świata. Ale o tym dowiedziałem się dużo, dużo później! Następnie mieliśmy tydzień na powołanie projektu do życia, także znowu musieliśmy podwinąć rękawy. Było to ogromnie satysfakcjonujące i myślę, że korona wyszła naprawdę ładnie.

Korona dla brazylijskiej królowej musiała być pełna brazylijskich elementów – finezyjne liście palmowe tworzą jej strukturę, a wysadzane srobnymi kryształkami papużki o szmaragdowych oczach przenoszą naszą wyobraźnię do równikowego klimatu Selwy. Prawda, że to dzieło sztuki?

Znalazłam gdzieś informację, że pochodzisz z rodziny artystów.

Tak, moja mama była artystką-plastyczką, specjalizowała się w miedziorycie. A mój tata miał galerię sztuki – i tak się poznali. Miałem też wujka ze strony ojca, który był sławnym w Argentynie rzeźbiarzem. Nawet moja żona! Ana Maria jest ogromnie kreatywną graficzką i często wspiera nas tutaj, w firmie, jeśli chodzi o aspekty twórcze.

Nawiązujesz do sztuki w swoich projektach?

Nie są to dosłowne nawiązania. Nie odtwarzam tego, co już widziałem. Raczej przetwarzam to, o czym myślę. Ale lubię chodzić do muzeów, oglądać dzieła wielkich artystów. Inspirować się.

Jak to się stało, że postanowiłeś poświęcić życie biżuterii?

Wszystko zaczęło się po moim przyjeździe do Brazylii. Co prawda przyjechałem tutaj, żeby studiować prawo, ale zamiast tego odkryłem piękno kamieni szlachetnych. Ich blask, ich kolory. Soczyste zielenie, głębokie czerwienie czy błękity... I wtedy mi przyszło do głowy, że chciałbym móc z nimi obcować. Nie tylko z tymi najdroższymi, także z takimi cenowo przystępnymi. Poza tym, biżuteria to też wyjątkowy rodzaj przedmiotu. Kupujesz i masz. Już na zawsze.

A był taki moment, w którym postanowiłeś: chcę się tym zajmować na poważnie, założyć swoją markę?

Jakieś 20 lat temu wykonywałem wiele zleceń dla innych firm i doszedłem do wniosku, że pora zacząć to robić pod własnym nazwiskiem. To wydarzyo się dosyć organicznie.

Jak się w ogóle nauczyłeś tworzyć biżuterię?

Empirycznie. Trochę czytałem teorii, ale najważniejsza była praktyka. Uczyłem się pracować, po prostu pracując.

Proces powstawania charakterystycznych łańcuchów wysadzanych setkami malutkich kryształków pokazany został w filmie wyprodukowanym przez Vogue.

Jak to się stało, że opuściłeś Argentynę i zapuściłeś korzenie w Brazylii?

Miałem jakieś 22-23 lata, kiedy przyjechałem tu po raz pierwszy. I natychmiast poczułem wspólnotę z Brazylijczykami. Pomyślałem: tutaj chcę się rozwijać.

A co jest w Brazylii takiego wyjątkowego?

Ten kraj został zbudowany przez imigrantów. Ja sam zresztą jestem jednym z nich! Jest też wielu Polaków, Niemców, Węgrów, Włochów... Ci ludzie przyjeżdżali z różnych powodów, ale wszyscy pragnęli nowego życia w nowym świecie. Dzięki temu powstał taki tygiel idei, kuchni, stylów. Kiedy bardzo różni ludzie spotykają się i zaczynają współpracować, to efekt zawsze jest interesujący. Bo nie da się rozwijać, jeżeli nie jesteś otwarta na inne punkty widzenia czy sposoby myślenia. A kiedy to się wydarza naturalnie, organicznie, to już w ogóle najlepiej.

Opowiedz mi trochę o najnowszej kolekcji dostępnej w Kate&Kate.

Ta kolekcja nazywa się Conexões [Więzi] i opowiada o tym, co dzieje się aktualnie na świecie. Właśnie z tym kojarzą mi się łańcuchy – z więziami między ludźmi.

Czy to twoim zdaniem dodatki na co dzień, czy na wielkie wyjście?

Nie wierzę w takie podziały. Jak wychodzisz rano do pracy, potem idziesz z kimś na obiad, wieczorem spotykasz się ze znajomymi, to chcesz być gotowa na każdą okoliczność. I jeszcze jedna ważna sprawa. Biżuteria, którą projektuję, nie ma być na chwilę, nie ma się nudzić po miesiącu. Mam klientki, które po 15 latach nadal noszą ten sam naszyjnik czy kolczyki, bo tak bardzo je kochają. I to jest dla mnie największa radość – że ta biżuteria jest funkcjonalna, że kobiety chcą ją nosić na różne okazje i przez wiele, wiele lat.

O jakiej osobie myślałeś, projektując?

Myślałem o kobiecie aktywnej, niezależnej, poinformowanej. W dowolnym wieku. Kiedyś istniały różnice pomiędzy modą dla 20-latek, 40-latek czy 80-latek. Ale to się zmieniło. Dzisiaj kobiety długo pozostają aktywne, pracują, prowadzą bogate życie i moda to odzwierciedla. Chcę, żeby w tej biżuterii mogły chodzić i studentki, i babcie. Swoją drogą uważam, że kobiety są dzisiaj górą. Potrafią o wiele lepiej dostosować się do zmian w świecie, szczególnie do zmian zachodzących w tym, jak się się komunikujemy. Może to dlatego, że w przeciwieństwie do mężczyzn – kobiety potrafią myśleć czy rozmawiać o wielu rzeczach naraz...

Hector uwielbia swoją "fabrykę" tak bardzo, że w ogóle nie w smak mu myśli o emeryturze. To w głębi serca prawdziwy rzemieślnik, który największą radość i satysfakcję czerpie z obserwowania efektów pracy włąsnych rąk.

Jak wygląda praca w twojej firmie?

Mamy duży zespół. Część zajmuje się stylistyką, w tym moja żona-artystka. Wyłapują trendy, które mogłyby nam pasować np. do tematu kolekcji. Jak te łańcuchy przy okazji Conexões. Część, w tym ja, projektowaniem. A samą produkcją zajmuje się około 60-70 osób. Chętnie zatrudniam młodych, a oni uczą się, rozwijają, zdobywają fach. Brazylia to nadal kraj trzeciego świata. Wiele jest osób, których nie stać na studia, muszą iść do pracy. Dlatego jest to dla mnie powód do dumy, że mogę nie tylko dać młodym pracę, ale też ich jakoś ukształtować i rozwinąć ich kompetencje.

Świetnie, że liczy się dla ciebie etyka biznesu. A zagadnienia ekologiczne?

Zawsze poszukujemy nowych rozwiązań, aby zminimalizować nasz wpływ na środowisko naturalne. Odzyskujemy zużytą wodę. Od przyszłego roku nasz zakład produkcyjny przejdzie na energię słoneczną.

Powiedz mi jeszcze, jak powstał ten charakterystyczny kolor złota, Vintage Gold?

Czytałem ostatnio wywiad z pewnym perfumiarzem. Kiedy go zapytano, jak miesza zapachy, to odpowiedział, że to głównie intuicja. Chciałem stworzyć kolor, który by się wyróżniał na rynku biżuterii i który podobałby się naszym klientkom. Ale nie było tu jakiejś konkretnej techniki. Razem z zespołem produkcji, trochę jak kucharze, mieszaliśmy różne składniki, aż się udało. Połączenie empirii i intuicji.

Brazylia to kraj, który regularnie nawiedzają konsekwencje ludzkiej nieodpowiedzialności w podejściu do środowiska naturalnego. Myślę chociażby o pożarach Puszczy Amazońskiej. Dlatego nic dziwnego, że Hector woli używać kryształów syntetycznych, niż odbierać kamienie Matce Naturze.

Jak się relaksujesz?

Chodzę na siłownię, czytam książki, podróżuję. Z tym że mnie praca wcale nie męczy. Jestem już dość stary, ale nie mam ochoty na emeryturę. Mam pomysły, jestem aktywny, to po co rezygnować?

Co najchętniej czytasz?

Przede wszystkim książki historyczne. Szczególnie te o Ameryce Południowej.

Szukasz w historii inspiracji do projektowania?

Nie. Jak czytam to czytam, a jak projektuję – to projektuję. Czasem trzeba się na chwilę wyłączyć z rzeczywistości.

Czyli jesteś raczej zorganizowanym, rozsądnym człowiekiem, a nie szalonym artystą?

Hm... Znam super zorganizowanych ludzi i znam żyjących w chaosie artystów, i myślę, że ani jedni, ani drudzy nie są szczęśliwi. Ja wybieram złoty środek. Zdrowy balans. Czasem góry, a czasem plaża.

A jak lubisz podróżować?

Najlepiej mi robi patrzenie na morze. Ale jestem też bardzo ciekawy świata, uwielbiam odkrywać nowe rzeczy. Czy to muzea, czy krajobrazy. No i lubię też być aktywny fizycznie. W zdrowym ciele zdrowy duch! A ja, mimo wieku, mam wciąż wiele pomysłów i planów na przyszłość. Mój tata zmarł, mając 101 lat, ale nawet wtedy miał plany na kolejnych dwadzieścia.

Co to za plany?

Cóż, czekam, aż w końcu skończy się ta pandemia i będziemy mogli rozpocząć nowe życie.

Z Hectorem Albertazzi rozmawiała Natalia Aleksandra Komarow. Pisarka, artystka i miłośniczka wszystkich rzeczy pięknych. Nosi biżuterię z mocnymi motywami – czaszki, gwoździe, krzyże. Największe marzenie? Żeby świat stał się lepszym miejscem. 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
DROBNE, MAGICZNE. Wkrętki z kryształkami
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Wkrętki z kryształkami
DROBNE, MAGICZNE
360,00 zł
Kolacja w Nicei. Długi prosty naszyjnik z kryształkami
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Długi prosty naszyjnik z kryształkami
Kolacja w Nicei
1 300,00 zł
Tańcząc w Bangkoku. Pierścień w kolorze Vintage Gold
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Pierścień w kolorze Vintage Gold
Tańcząc w Bangkoku
690,00 zł
Myślami daleko. Bransoletka w formie łańcucha
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Bransoletka w formie łańcucha
Myślami daleko
1 080,00 zł
Patagonia. Kolczyki wkrętki w kształcie piramidek
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Kolczyki wkrętki w kształcie piramidek
Patagonia
330,00 zł
Guido. Bransoletka z kryształową kuleczką
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Bransoletka z kryształową kuleczką
Guido
340,00 zł
Saludos. Delikatny pierścionek
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Delikatny pierścionek
Saludos
310,00 zł
MINI SZCZĘŚCIE. Kolczyki - piramidki
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Kolczyki - piramidki
MINI SZCZĘŚCIE
290,00 zł
MÓJ CI ON. Sygnet na mały paluszek
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Sygnet na mały paluszek
MÓJ CI ON
410,00 zł
WESOŁO MI. Pierścionek obrączka z łańcucha
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Pierścionek obrączka z łańcucha
WESOŁO MI
270,00 zł
IDEALNY PREZENT. Bransoletka - łańcuch z kryształkami
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Bransoletka - łańcuch z kryształkami
IDEALNY PREZENT
670,00 zł
IDEALNA DLA NIEJ. Bransoletka - łańcuch z zawieszkami
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Bransoletka - łańcuch z zawieszkami
IDEALNA DLA NIEJ
510,00 zł
MÓJ ANIOŁ. Wisiorek ze skrzydłem anioła
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Wisiorek ze skrzydłem anioła
MÓJ ANIOŁ
520,00 zł
CZUJĘ RADOŚĆ. Delikatna perłowa kolia
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Delikatna perłowa kolia
CZUJĘ RADOŚĆ
710,00 zł
KIERUNEK ZMIANA. Kolczyki koła z łańcucha I kryształów.
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Kolczyki koła z łańcucha I kryształów.
KIERUNEK ZMIANA
810,00 zł
NA CO DZIEŃ. Wiszące kolczyki z kryształkami
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Wiszące kolczyki z kryształkami
NA CO DZIEŃ
590,00 zł
Łańcuchowa bransoletka z kryształkami
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Łańcuchowa bransoletka z kryształkami
1 090,00 zł
PORWĄ CIĘ. Posrebrzane kolczyki z łańcuszkami
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Posrebrzane kolczyki z łańcuszkami
PORWĄ CIĘ
690,00 zł
ZABAWNIE SIĘ RUSZA. Pierścionek z zawieszkami
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Pierścionek z zawieszkami
ZABAWNIE SIĘ RUSZA
350,00 zł
TROSZKĘ BOHO. Bransoletka z zawieszkami
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Bransoletka z zawieszkami
TROSZKĘ BOHO
320,00 zł
CZEKAM WIECZOREM. Kryształowe klipsy
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Kryształowe klipsy
CZEKAM WIECZOREM
410,00 zł
BRAZYLIJSKIE WYBRZEŻE. Bransoletka na magnes z kryształkami
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Bransoletka na magnes z kryształkami
BRAZYLIJSKIE WYBRZEŻE
670,00 zł
ZIELONE PALMY. Bransoletka z łączonych elementów
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Bransoletka z łączonych elementów
ZIELONE PALMY
1 260,00 zł
ZAPACH AMAZONII. Regulowany pierścionek z małymi kryształkami
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Regulowany pierścionek z małymi kryształkami
ZAPACH AMAZONII
620,00 zł
LUBIĘ SIĘ ZMIENIAĆ. Kolczyki pod ucho
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Kolczyki pod ucho
LUBIĘ SIĘ ZMIENIAĆ
730,00 zł
KOLOROWE ŻYCIE. Długie wiszące kolczyki z kryształami
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Długie wiszące kolczyki z kryształami
KOLOROWE ŻYCIE
940,00 zł
NOSZĘ CODZIENNIE. Krótki naszyjnik z kryształków
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Krótki naszyjnik z kryształków
NOSZĘ CODZIENNIE
1 020,00 zł
CZAS NA MNIE. Kolczyki wkrętki z kryształkami
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Kolczyki wkrętki z kryształkami
CZAS NA MNIE
290,00 zł
NOWE ROZDANIE. Kolczyki wkrętki z kryształem
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Kolczyki wkrętki z kryształem
NOWE ROZDANIE
180,00 zł
NOWY POCZĄTEK. Kolczyki wkrętki z kryształem
HECTOR ALBERTAZZI (Brazylia)
Kolczyki wkrętki z kryształem
NOWY POCZĄTEK
210,00 zł
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel