Wspomnienia z Paryża, czyli trendy na wiosnę i lato 2024
Weekend w Paryżu na fashion weeku. Co prawda kiedy wyobrażałam sobie siebie w tej sytuacji, będąc dzieckiem, to miałam siedzieć w pierwszym rzędzie na pokazie Schiaparelli razem z Anną Wintour... Cóż, zamiast tego pojechałam przekonać się, co nas czeka w biżuterii. I też było fajnie.
Przez trzy dni zwiedzałam prestiżowe targi Premiere Classe, gdzie prezentują się najciekawsi projektanci ubrań i dodatków z całego świata. Oprócz tego, wpadłam do dawnej pracowni Yves Saint Laurenta i sprawdziłam, jak wyglądały renesansowe pierścionki zaręczynowe.
Miałam okazję przyjrzeć się podczas targów trendom na przyszły rok. Zdaje się, że moda nadal będzie się kończyć, zastępowana stylem. Elementy vintage czy hand made pojawiają się obok minimalistycznych, unisexowych projektów. Tradycyjne rękodzieło w sąsiedztwie biżuterii wykonanej za pomocą drukarki 3D. Wszystko, czego może być nam potrzeba, żeby wyrazić siebie.
Z ciekawszych rzeczy – biżuteria wchodzi na ciało i do akcesoriów. Do łańcuszkowych pasków dołączyły kamizelki, braletki i torebki. Popatrzcie, jak świetnie komponują się po prostu z białym t-shirtem.
Przy okazji spotkałam się z dwojgiem naszych projektantów. Katerina Psoma miała swoje stoisko na targach. Pokazała mi kolekcję na wiosnę przyszłego roku pełną turkusów i kobiecości. Co powiecie na tę kolię?
Anton Heunis zaprosił mnie na kawę do prywatnego showroomu, gdzie mogłam obejrzeć aż trzy kolekcje. Duże, naturalne kamienie i neonowe barwy – to nie jest biżuteria dla nieśmiałych! I u Antona również królują turkusy...
Najważniejszy kierunek: rzeczy jedyne w swoim rodzaju. Torebki wykonane przez rzemieślników z Wenezuali lub uszyte z odzyskanych materiałów. Kolczyki z naturalnymi kamieniami o unikalnych kształtach, własnoręcznie ozdobione buty. Nie chowamy osobowości.
Niezwykle inspirująca okazała się poranna wyprawa do Muzeum Yves Saint Laurenta. Jeden z moich ulubionych projektantów. W jego dawnym domu i pracowni obejrzeć można było akurat wystawę o kolorze.
Geometryczne formy, mocne kontrasty. Zarówno w projektowaniu ubrań, jak i biżuterii. Kobieta według Saint Laurenta miała czuć się wyzwolona w wygodnym, dobrze skrojonym oraz uszytym kombinezonie i jednocześnie pokazywać osobowość.
Odwiedziłam też jedno ze skrzydeł Luwru, w którym mieści się Musée des Arts Décoratifs. Obejrzałam ewolucję biżuterii od średniowiecza (tak, głównie symbole sakralne i proste sygnety) przez XVIII-wieczny przepych Wersalu, aż po okres największej świetności francuskiego imperium. W połowie XIX wieku jubilerzy w Paryżu czerpali inspiracje z Orientu, Bliskiego Wschodu lub Starożytnego Egiptu. Panowała moda na odkrycia archeologiczne i powieści podróżnicze.
Moją bezsprzecznie ulubioną epoką okazało się art nouveau – roślinne motywy, mnóstwo detali. Czyli biżuteria, która pobudza emocja jak prawdziwe dzieła sztuki.
I takich właśnie zachwytów nam wszystkim życzę. Oby jak najwięcej! Do zobaczenia :)
Do Paryża wyjechała nasza Dyrektorka Kreatywna, Natalia Aleksandra Komarow. Pisarka, artystka i miłośniczka wszystkich rzeczy pięknych. Nosi biżuterię z mocnymi motywami – czaszki, gwoździe, krzyże. Największe marzenie? Żeby świat stał się lepszym miejscem.