Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pendientas de gitana i bogata ornamentyka. Flamenco w wersji couture

2023-05-23
Pendientas de gitana i bogata ornamentyka. Flamenco w wersji couture

Jak to często bywa, słynny na całym świecie strój do flamenco powstał wśród “niższych” klas społęcznych Andaluzji. Ubogie cygańskie chłopki w XIX wieku chętnie doczepiały do sukienek falbany i farbowały je na żywe kolory. Tak ubrane zaczęły pojawiać się na corocznym festynie Feria de Abril w Sewilli, gdzie przykuły uwagę lokalnej arystokracji.

Tancerka flamenco w tradycyjnej sukience w grochy, z kwiatami we włosach i dużymi kolczykami na planie koła. Źródłó: Britannica

Projektanci Dublos od czterdziestu lat wynoszą lokalną kulturę na poziom couture. Dlatego kiedy dowiedziałam się, że ich twórczość jest mocno osadzona w tradycji flamenco, zadałam sobie pytanie: jaką właściwie te tancerki noszą biżuterię?

Kolczyki Cyganki
Typowo na koła ze złota można było zależnie od nastroju poprzyczepiać... cokolwiek. Co powiesz na owoce?

Model znany jako pendientes de gitana to najczęściej koło, które co roku można przyozdobić w inny sposób. Frędzlami, koralikami, kolorowymi kamieniami czy kryształkami, a nawet żywymi kwiatami. Tym sposobem jeden model kolczyków mógł niezbyt majętnej elegantce służyć przez całe lata, za każdym razem w nowym wydaniu. Dzisiaj to brzmi jak bardzo ekologiczne rozwiązanie...

Piñones, czyli... orzeszki pinii
Monochromatyczne często kreacje tancerek flamenco wymagają dopasowanych akcesoriów: wachlarza, kwiatów, kolczyków...

Inny typowy dla stylistyki flamenco model, który inspiruje projektantów Dublos, to tradycyjne kolczyki z koralu. W całości ozdobione w jednej tonacji kolorów, często na lekkich konstrukcjach z nici i koralików. Dzisiaj używa się różnych kamieni i barw, ale idea pozostaje taka sama: do czerwonej sukienki poruszające się w tańcu koralowe kolczyki, do granatowej – granatowe.

Emocjonująca historia
Kolczyki, którze przenoszą nas do rozkwitającego ogrodu. Można niemal poczuć ich zapach...

Taniec flamenco w połączeniu z muzyką i strojem ma opowiadać historię. Jak dobry scenograf, tancerka dobiera tak sukienkę i akcesoria, żeby dopowiadały swoje trzy grosze do występu. No i oczywiście – musi być je widać z widowni. Dlatego kolczyki do flamenco są często duże, wyraziste i bogate w ornamenty. Ale dzięki temu przez lata pozostają interesujące. Jak małe dzieła sztuki.

Pendientes de gitana to do dziś jeden z najpopularniejszych modeli ze względu na to, że daje dużo przestrzeni na popisanie się kreatywnością.

Riserczu na temat biżuterii tancerek flamenco dokonała Natalia Aleksandra Komarow. Pisarka, artystka i miłośniczka wszystkich rzeczy pięknych. Nosi biżuterię z mocnymi motywami – czaszki, gwoździe, krzyże. Największe marzenie? Żeby świat stał się lepszym miejscem.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel