Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Odnaleźć piękno w chaosie. Rozmowa z Jeanine Fontan, projektantką biżuterii, która pracuje tylko z kobietami

2020-12-29
Odnaleźć piękno w chaosie. Rozmowa z Jeanine Fontan, projektantką biżuterii, która pracuje tylko z kobietami
Jeanine razem z siostrą i mamą rozwinęły jedną z najciekawszych brazylijskich marek biżuteryjnych, Caleidoscopio. Tworzą akcesoria pełne blasku i kolorów, niosące radość, ale też lekkie i wygodne. Same będą zabieganymi kobietami wiedzą, jak ważne jest czuć się piękną przez cały dzień. W Polsce biżuteria Caleidoscopio dostępna jest tylko w naszym butiku!
Renata, Mailda i Jeanine – założycielki brandu Caleidoscopio – pozują w swoim showroomie w Sao Paulo. A przy pracy same kobiety!

Dlaczego biżuteria?

Wiele lat temu, kiedy studiowałam architekturę, zaczęłam robić biżuterię dla siebie. Tak po prostu, dla zabawy. Mieszkałam w małym miasteczku, gdzie trudno było znaleźć coś fajnego, inspirującego... Więc postanowiłam zrobić to sobie sama. Potem dołączyła Renata, moja siostra, a kilka lat później również mama, która pomogła w aspekcie biznesowym. Oficjalnie, marka Caleidoscopio powstała 22 lata temu. Ale zaczęłyśmy o wiele wcześniej.

Mama i siostra też są architektkami?

Tak, wszystkie jesteśmy! Dlatego inspirujemy się często brazylijską architekturą. Jest ona częścią naszego kosmosu.

Myślisz, że wasze wykształcenie wpływa na to, jaką biżuterię tworzycie?

Akurat ta technika, którą teraz pracujemy, pochodzi ze starożytnego Egiptu. Chodzi mi na przykład o usech. Dostosowałyśmy to do współczesności oraz do materiałów, które są nam dostępne. Ale stamtąd przyszła inspiracja. To jest przede wszystkim konstruowanie. Nasza biżuteria powstaje trochę jak haft... Konstruujemy wszystko z kamieni i kryształów, z jadeitu i pereł, a za to używamy bardzo mało metalu. Dlatego ta biżuteria jest tak lekka. A architektowi łatwo jest skalkulować, czy konstrukcja będzie się trzymać i spełniać wymagania.

To dopiero misterna konstrukcja! Aby stworzyć zachwycającą, ale też lekką i wygodną biżuterię, projektantki sięgają po niemainstreamowe rozwiązania i z matematyczną dokładnością analizują położenie każdego koralika. Tylko przy ręcznej robocie można osiągnąć zamierzony efekt. Przy okazji – delikatne koraliki zamiast metalu nadają biżuterii Caleidoscopio dodatkowego blasku.

Uwielbiam to, jak lekka jest wasza biżuteria. Zbyt często widzę zachwycające, absolutnie przepiękne kolczyki, które da się nosić co najwyżej przez godzinę.

To jest właśnie nasza misja. Chcemy sprawić, żeby kobiety czuły się piękne oraz szczęśliwe. W związku z tym musimy tworzyć biżuterię, która jest wygodna. Naprawdę zawsze o tym myślimy przy projektowaniu. Nikt nie będzie szczęśliwy, jeśli będzie czuł dyskomfort.

Wspomniałaś, że inspiruje was architektura Brazylii...

Nie tylko! Architektura, sztuka, kultura z całego świata! Miałyśmy raz kolekcję inspirowaną twórczością Oscara Niemeyera, chyba naszego najsłynniejszego architekta, ale zawsze poszukujemy czegoś innego. Była też kolekcja na podstawie Moneta albo Gaudiego. Każdy, kto tworzył w pięknych kolorach lub kształtach, potrafi być dla nas natchnieniem.

Jak w takim razie wygląda dla ciebie proces twórczy? Widzisz piękny obraz czy budynek i od razu pragniesz przetworzyć to na biżuterię?

Różnie to wygląda. Na przykład – całe życie interesowałam się Gaudim. Mam w domu wszystkie książki, widziałam wszystkie zdjęcia... A i tak, kiedy wreszcie odwiedziłam Barcelonę, to byłam w szoku. Ujrzałam Sagradę Familię na żywo, a to zupełnie co innego. Inspiracja spadła jak grom z jasnego nieba. Natychmiast musiałam coś zaprojektować!

 
Moodboard do kolekcji Amor. Barwy i faktury z jednej strony, a z drugiej to, co dla projektantek najważniejsze – czyli nastrój i emocje. Efektem pracy był wyjątkowy mariaż kobiecego różu z soczystą zielenią. Jak romantyczny ogród w rozkwicie.
 

To podejście, w którym wygoda łączy się ze sztuką wysoką, kojarzy mi się bardzo feministycznie.

Cóż, w naszym warsztacie pracują tylko kobiety. Ale najważniejsze dla mnie to wsłuchać się w świat. Kiedy się czegoś uczę, czytam, podróżuję, pojawiają się pomysły. Teraz na przykład nie możemy podróżować, więc kolekcja, która powstaje, jest mocno introspektywna. To taka kolekcja inspirowana wszechświatem... Ale nie w sensie, że kosmosem, tylko tymi wszystkimi połączeniami pomiędzy kulturą, technologią, ludźmi. Tym, co nadaje strukturę naszym życiom. Trochę widzę to wszystko jak klocki Lego. Wsłuchałam się w świat i postanowiłam sprawdzić, co pięknego mogę odnaleźć w całym tym chaosie. I co może dać nam siłę, żeby iść dalej.

Projektujecie we trzy?

Najpierw spotykamy się, żeby ustalić motyw przewodni. I to też jest dla nas ważne, żeby przyjrzeć się trendom, wybrać modne kolory... Chcemy wiedzieć, czy nasz motyw się w to wpisze. Dzielimy potem sobie ten motyw na pomniejsze tematy. Obecnie, w tej kolekcji o wszechświecie, mamy: kulturę, technologię, duchowość, oraz to, co materialne. Wspólnie wybieramy barwy i materiały do każdego z tematów. A potem dzielimy się z Renatą – mama ostatnio rzadziej projektuje – i wracamy do domów, gdzie powstają prototypy. Więc projektujemy w samotności. Ale jakoś tak jest, że jak składamy te nasze projekty do kupy, to wszystko do siebie pasuje! Mamy z Renatą naprawdę wyjątkowe połączenie.

To znaczy?

Ja mieszkam w Sao Paulo, a ona w Maceio. To daleko. Kiedy mamy gdzieś razem lecieć, na przykład do Paryża na pokazy, to spotykamy się już na lotnisku. I często się zdarza, że spotykamy się ubrane dokładnie w to samo! Takie same sneakersy, spodnie... Jak bliźniaczki ubrane przez rodziców, tylko że nie jesteśmy bliźniaczkami! Także kiedy projektujemy osobno, to i tak przychodzą nam do głowy podobne pomysły.

Tworzycie z myślą o jakiejś kobiecie? Kim ona jest?

Zawsze mamy moodboard i do głównej kolekcji, i do tematów. I tam mamy persony, tak je nazywamy. To najczęściej nasze klientki. Być może jedna lubi duże kolczyki, a inna drobne, ale za to kocha odważne kolie. Także tę kobietę, dla której tworzymy, zazwyczaj znamy osobiście. To jest tak: patrzę na przykład właśnie na dach Sagrady Familii, który dla mnie wygląda jak wielki, gęsty las, i na tej podstawie tworzę naszyjnik, który nosiłaby jedna z moich klientek. Oczywiście, pomysły i inspiracje się zmieniają i cały proces wygląda różnie, ale te nasze persony to zawsze konkretne kobiety, które znamy.

A postaci z filmów lub ikony stylu?

Mogą nas inspirować... Zrobiłyśmy kolekcję na podstawie Wielkiego Gatsby'ego, zresztą wiele marek zrobiło po tym, jak wyszedł film, ale konkretne bransoletki czy naszyjniki powstają z myślą o prawdziwych kobietach, które będą je nosić.

Podchodzisz do biżuterii jak do rzemiosła czy sztuki?

No cóż, nie uważam się za artystkę, ale mam zainteresowania artystyczne... Od dziecka uwielbiałam haftować, czego nauczyłam się od babci. Nie mam teraz dużo czasu na to, ale kocham haftować. I robić zdjęcia. Ale nie jestem jakąś artystką, jestem normalnym człowiekiem. Moja siostra jest szaleńczo kreatywna! W czasie kwarantanny Renata zaczęła farbować ubrania dla swojej córki, która ma 17 lat. Pamiętam, że jak byłyśmy małe, babcia zabierała nas na wernisaże. Cóż, kiedy podróżujemy razem, to chodzimy przede wszystkim do muzeów.

W czasie wolnym dziewczyny Caleidoscopio nie przestają być kreatywne... Renata podczas kwarantanny nauczyła się farbować ubrania techniką tie dye i podarowała Jeanine pełen pozytywnych emocji t-shirt.

Podróżujecie w poszukiwaniu inspiracji?

Nie! Podróżujemy albo służbowo, albo po to, żeby się zrelaksować. Tylko jakoś tak wychodzi, że jak jesteśmy zrelaksowane i wypoczęte, to do głowy przychodzą pomysły... Chyba dopiero wypoczęty umysł potrafi dostrzec coś nowego i kreatywnie to przetworzyć.

A jaki masz styl podróżowania?

Na pewno nie dałabym rady pojechać na długi rejs po Morzu Śródziemnym. Bo ja potrzebuję spacerować! Chodzić ulicami miast, oglądać ludzi. No i znajdować pchle targi. Kupuję tam wszystko – ubrania, akcesoria do domu, jedzenie. Kocham pchle targi całym sercem, podobnie moja siostra. Nie interesują nas centra handlowe.

Gdzie się wybierzesz na następną wycieczkę?

Jeszcze nie wiem, gdzie konkretnie, ale bardzo bym chciała zobaczyć Japonię. Z daleka wygląda jak magiczne miejsce. Zupełnie inne, niż wszystko. Albo Indie. Jeśli chodzi o Azję, to byłam tylko w Hong Kongu. A może Australia?

A jakie miejsce zrobiło na tobie największe wrażenie?

To trudne pytanie! Ostatnio zachwyciło mnie Maroko. Pustynia to coś naprawdę wyjątkowego. Robi wrażenie, które w człowieku pozostaje. No i oczywiście Barcelona, ale to dlatego, że kocham Gaudiego. Uwielbiam też energię Berlina. Jest zupełnie inna, być może ze względu na historię. Mam nadzieję, że tam wrócę. Ale też Maceio, nasze miasto rodzinne! Jest naprawdę wspaniałe. Kolory, zapachy, pogoda...

To nad morzem?

Tak! Mamy tam jedną z najpiękniejszych plaż w Brazylii! W ogóle natura w Brazylii jest wyjątkowa. Z tego powodu śmiejemy się czasem, że Bóg jest Brazylijczykiem.

No właśnie, Brazylia. To kraj, w którym spotkało się wiele kultur. Indianie, Afrykanie, portugalscy kolonizatorzy...

Mamy też Japończyków, Niemców, Włochów. Jeden z najciekawszych architektów w Brazylii to Ruy Ohtake, syn wybitnej japońskiej malarki. Uwielbiam jego formy. Tak, mnie to inspiruje, że mamy tutaj taki miks kulturowy. W Brazylii nie jest tak jak w Stanach, że te wszystkie kultury są odrębne i ze sobą walczą. Jasne, są pewne uprzedzenia, jak wszędzie, ale w świecie mody i sztuki wszyscy współpracują i są otwarci na poznawanie tego, co nowe i inne. Nie ma u nas wielkich podziałów.

Myślisz, że to dzięki temu w Sao Paulo powstają tak wyjątkowe rzeczy? Caleidoscopio byłoby zupełnie inną marką, gdyby nie powstało w Brazylii?

Och, nie wiem, to dobre pytanie... Kocham biżuterię i pewnie chciałabym ją tworzyć, gdziekolwiek bym się urodziła, ale jednak w Brazylii jest inaczej. Nawet słońce jest inne. Na pewno wyglądałaby inaczej. Ludzie tutaj nauczyli się nie myśleć o polityce, bo tam zawsze są problemy, tylko robić swoje i robić to razem. Uczyć się od siebie nawzajem.

Polityka nie dzieli społeczeństwa?

Myślę, że Brazylijczycy potrafią radzić sobie z problemami w polityce. Bo one nie są tutaj niczym nowym. Nie możemy przecież założyć rąk i czekać na właściwy moment. Brazylijczycy potrafią działać. Tak naprawdę w naszym społeczeństwie nie ma wielkich podziałów. Istnieją pewne stereotypy, ale potrafimy żyć ze sobą. Zwłaszcza w modzie ludzie są otwarci. Akceptujemy różne kultury i uznajemy równość wszystkich ludzi, bo w tej branży pracujemy razem. Wszystkie te „plemiona” mieszają się ze sobą.

Niezwykłe – i niezwykle stylowe – kobiety w projektach Caleidoscopio: Nicoleta Buru, założycielka magazynu o inspirujących kobietach z Bliskiego Wschodu, przepiękna modelka Helena Christensen, oraz naczelna fashionistka Brazylii – Alice Ferraz.

A jest coś takiego jak styl brazylijski?

Brazylia to wielki kraj, ale jeśli chcemy opisać kobietę z dużego miasta, która interesuje się modą, to na pewno kocha ona połączyć torebkę Diora z czymś lokalnym, zrobionym ręcznie... Czymś, co posiada historię i znaczenie. Chodzi o to połączenie. Lokalny projektant i coś z wielkiego świata. Ten miks potrafi wyglądać naprawdę wyjątkowo.

Czy pandemia wpłynęła na wasz biznes?

Muszę przyznać, że dla nas było naprawdę dobrze. Ludzie musieli się na chwilę zatrzymać i wsłuchać w świat dookoła... Być może zainteresowali się, kto właściwie tworzy biżuterię, która im się podoba. A może przestali się bać zakupów online. Pojawili się nowi klienci, który pewnie chcieli sprawdzić, spróbować. Miałam dużo więcej pracy w czasie pandemii! Nocami, weekendami. Naszymi bestsellerami były naszyjniki. Może dlatego, że tylko je widać na konferencjach na zoomie... Albo kolczyki, ale duże kolczyki potrafią zahaczyć o maseczkę, więc jednak wygrały naszyjniki. Biżuteria ma tę zaletę, że nie liczy się rozmiar. No i jest to sposób na rozpieszczenie się, kiedy ci smutno. To nie jest podstawowa potrzeba człowieka – to tylko coś, co sprawia, że jesteś szczęśliwsza.

Z Jeanine Fontan rozmawiała Natalia Aleksandra Komarow. Pisarka, artystka i miłośniczka wszystkich rzeczy pięknych. Nosi biżuterię z mocnymi motywami – czaszki, gwoździe, krzyże. Największe marzenie? Żeby świat stał się lepszym miejscem.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020

Biżuteria, o której pisałyśmy w artykule

CHCE SIĘ ŻYĆ!. Kolczyki wiszące
CALEIDOSCOPIO

CHCE SIĘ ŻYĆ!

Kolczyki wiszące
390,00 zł brutto
JEST PO PROSTU PRZEPIĘKNA. Bransoletka z koralikami
CALEIDOSCOPIO

JEST PO PROSTU PRZEPIĘKNA

Bransoletka z koralikami
460,00 zł brutto
KLASYKA WIECZOROWO. Mały pierścionek
CALEIDOSCOPIO

KLASYKA WIECZOROWO

Mały pierścionek
370,00 zł brutto
TEMPERAMENT. Kolczyki wiszące
CALEIDOSCOPIO

TEMPERAMENT

Kolczyki wiszące
800,00 zł brutto
Potrzebuje zmiany. Kolczyki wkrętki w szmaragdowym kryształkiem
CALEIDOSCOPIO

Potrzebuje zmiany

Kolczyki wkrętki w szmaragdowym kryształkiem
370,00 zł brutto
Brazylijski ogród. Wiszące kolczyki z koralików
CALEIDOSCOPIO

Brazylijski ogród

Wiszące kolczyki z koralików
860,00 zł brutto
Kąpiel w źródle. Bransoletka z koralików z zielonym oczkiem
CALEIDOSCOPIO

Kąpiel w źródle

Bransoletka z koralików z zielonym oczkiem
680,00 zł brutto
Coś chcę zmienić. Wiszące kolczyki z koralików
CALEIDOSCOPIO

Coś chcę zmienić

Wiszące kolczyki z koralików
890,00 zł brutto
Adriana. Kryształowy naszyjnik w kolorze topazu
CALEIDOSCOPIO

Adriana

Kryształowy naszyjnik w kolorze topazu
1 470,00 zł brutto
Cenię niezależność. Średnie kolczyki koła z kryształkami
CALEIDOSCOPIO

Cenię niezależność

Średnie kolczyki koła z kryształkami
740,00 zł brutto
Wiosną soczyście. Pierścionek z oczkiem w bordowym kolorze
CALEIDOSCOPIO

Wiosną soczyście

Pierścionek z oczkiem w bordowym kolorze
370,00 zł brutto
Wiosenny żonkil. Pierścionek z oczkiem w kolorze żonkila
CALEIDOSCOPIO

Wiosenny żonkil

Pierścionek z oczkiem w kolorze żonkila
410,00 zł brutto
Zmieniam życie. Bransoletka z koralików z kolorową zawieszką
CALEIDOSCOPIO

Zmieniam życie

Bransoletka z koralików z kolorową zawieszką
390,00 zł brutto
CIESZĘ SIĘ. Złocisty pierścionek z koralików
CALEIDOSCOPIO

CIESZĘ SIĘ

Złocisty pierścionek z koralików
250,00 zł brutto
Złociste kolczyki z koralików
CALEIDOSCOPIO
Złociste kolczyki z koralików
700,00 zł brutto
MÓJ SKARB. Krótki naszyjnik z kuleczką
CALEIDOSCOPIO

MÓJ SKARB

Krótki naszyjnik z kuleczką
460,00 zł brutto
CISZA I SPOKÓJ. Wisiorek z kryształową kuleczką
CALEIDOSCOPIO

CISZA I SPOKÓJ

Wisiorek z kryształową kuleczką
390,00 zł brutto
bransoletka Caleidoscopio
CALEIDOSCOPIO
bransoletka Caleidoscopio
1 360,00 zł brutto
Siła moja. Bransoletka z koralików w odcieniach szarości
CALEIDOSCOPIO

Siła moja

Bransoletka z koralików w odcieniach szarości
520,00 zł brutto
Kolia z niebiesko-szarych kamieni
CALEIDOSCOPIO
Kolia z niebiesko-szarych kamieni
1 170,00 zł brutto
pierścionek Caleidoscopio
CALEIDOSCOPIO
pierścionek Caleidoscopio
480,00 zł brutto
Pierścień z szarym kamieniem
CALEIDOSCOPIO
Pierścień z szarym kamieniem
350,00 zł brutto
Pierścionek z granatowym oczkiem
CALEIDOSCOPIO
Pierścionek z granatowym oczkiem
350,00 zł brutto
NA MIŁY DZIEŃ. Bransoletka z kryształkami
CALEIDOSCOPIO

NA MIŁY DZIEŃ

Bransoletka z kryształkami
290,00 zł brutto
Kolczyki wkrętki z kryształkami
CALEIDOSCOPIO
Kolczyki wkrętki z kryształkami
330,00 zł brutto
Turkusowa bransoleta z koralików
CALEIDOSCOPIO
Turkusowa bransoleta z koralików
960,00 zł brutto
SUBTELNOŚĆ. Pierścionek z perełkami
CALEIDOSCOPIO

SUBTELNOŚĆ

Pierścionek z perełkami
250,00 zł brutto
Pierścionek z koralików i kryształków
CALEIDOSCOPIO
Pierścionek z koralików i kryształków
480,00 zł brutto
Wiszące kolczyki z różowych koralików
CALEIDOSCOPIO
Wiszące kolczyki z różowych koralików
660,00 zł brutto
DLA MAMY. Bransoletka z perełkami
CALEIDOSCOPIO

DLA MAMY

Bransoletka z perełkami
440,00 zł brutto
Naszyjnik z perełkami
CALEIDOSCOPIO
Naszyjnik z perełkami
460,00 zł brutto
Wiszące kolczyki z kolorowymi kryształkami
CALEIDOSCOPIO
Wiszące kolczyki z kolorowymi kryształkami
660,00 zł brutto
ROZPIESZCZAM SIEBIE.Perłowa bransoleta z koralikami
CALEIDOSCOPIO

ROZPIESZCZAM SIEBIE

Perłowa bransoleta z koralikami
890,00 zł brutto
CHCĘ JE MIEĆ. Wiszące kolczyki z kamieniami
CALEIDOSCOPIO

CHCĘ JE MIEĆ

Wiszące kolczyki z kamieniami
550,00 zł brutto
TROCHĘ BOHO. Naszyjnik z kryształami i kamieniami
CALEIDOSCOPIO

TROCHĘ BOHO

Naszyjnik z kryształami i kamieniami
450,00 zł brutto
ZMYSŁOWO WYGLĄDASZ. Łańcuch z kamieniami i perłami
CALEIDOSCOPIO

ZMYSŁOWO WYGLĄDASZ

Łańcuch z kamieniami i perłami
490,00 zł brutto
COŚ ZAISKRZYŁO. Kolczyki wkrętki z kryształkami
CALEIDOSCOPIO

COŚ ZAISKRZYŁO

Kolczyki wkrętki z kryształkami
330,00 zł brutto
GDY WSTAJE SŁOŃCE. Kolczyki z masą perłową
CALEIDOSCOPIO

GDY WSTAJE SŁOŃCE

Kolczyki z masą perłową
410,00 zł brutto
ODCIENIE MIODU. Bransoleta podwójnie zawijana
CALEIDOSCOPIO

ODCIENIE MIODU

Bransoleta podwójnie zawijana
1 070,00 zł brutto
Naszyjnik z kryształami
CALEIDOSCOPIO
Naszyjnik z kryształami
1 770,00 zł brutto
Podłużne kolczyki
CALEIDOSCOPIO
Podłużne kolczyki
630,00 zł brutto
Bransoletka z koralików
CALEIDOSCOPIO
Bransoletka z koralików
790,00 zł brutto
Kolczyki z trzema kryształami
CALEIDOSCOPIO
Kolczyki z trzema kryształami
270,00 zł brutto
Bransoletka z koralików
CALEIDOSCOPIO
Bransoletka z koralików
270,00 zł brutto
Pierścionek z dużym kamieniem
CALEIDOSCOPIO
Pierścionek z dużym kamieniem
350,00 zł brutto
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel