Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Gatsby, Art Deco i inne inspiracje. O nowej biżuterii Moniki di Creddo

2022-10-15
Gatsby, Art Deco i inne inspiracje. O nowej biżuterii Moniki di Creddo

Przełomowy czas. Krótka, powojenna prosperita. Emancypacja kobiet, flapperki wychodzą na miasto tańczyć i pić koktajle, rozwija się kino oraz magazyn Vogue. Świat się modernizuje, a nurty w projektowaniu upraszczają. Kwieciste wzory okresu secesji geometryzują się, ale nadal są bardzo ozdobne.

Monica di Creddo odwołuje się do symetrii Art Deco, mega-długości kolczyków i klasycznych kształtów pierścionków.

Do tego typu inspiracji, podobnie jak do kilku filmów, sięgała nasza Monica di Creddo, tworząc biżuterię GATSBY. Prześledźmy historię ekranizacji opowieści o self-made milionerze, i jak interpretowane były popularne motywy w modzie i wzornictwie ery jazzu przez kolejnych reżyserów i kostiumografów.

Lata 20-ste
Nasza interpretacja impprezy? Cekiny, biżuteria – tylko dla siebie. Moment z książki, uruchomienie wyobraźni i cieszenie się promieniami słońca ;)

Książka, która już prawie sto lat rozbudza wyobraźnię. Upadający świat burżuazji, niespełniona miłość, chore ambicje – Wielki Gatsby F. Scotta Fitzgeralda. Historia mężczyzny, który zakochał się w bogatej dziewczynie, współczesnej księżniczce, więc zdobył majątek, żeby jej zaimponować. Jak narrator wciąga nas w świat Gatsby'ego i Daisy? Opisując sute imprezy w luksusowych rezydencjach, lśniące żyrandole, imponujące stylóweczki nowojorskiej elity.

To dopiero naszyjnik. Sięgający aż do ud. Epoka lubiąca dodatki i wygodne fasony. Najstarszy film Herberta Brenona prawdopodobnie jest najbliższy temu, jak faktycznie bohaterowie książki mogli wyglądać w wyobraźni pisarza.

Pierwsza ekranizacja Gatsby'ego miała miejsce już w 1926, a więc pochodzi jeszcze z epoki. Naszyjniki są długie i przykuwają wzrok, wnętrza zapierają dech w piersiach. W latach 20-stych kobiety na co dzień zaczęły nosić wygodne, nieograniczające ruchów ubrania, a nawet pokazywać kostki, ale stroje wieczorowe wciąż tęskniły za splendorem belle epoque.

Późniejsze ekranizacje

Kolejny film ukazał się trzy dekady po pierwszym. W latach 50-tych adaptowano stroje z epoki do współczesnych gustów, więc bohaterki nosiły skromniejszą biżuterię i sukienki wyraźniej podkreślające talię. Daisy Buchanan przez większość filmu nosi krótkie perły.

Mia Farrow była piękną Daisy i świetnie wyglądała w romantycznych kreacjach ze świata Gatsby'ego.

Lata 70-te lepiej rozumiały międzywojenny pęd za splendorem. Ameryka po trudnej wojnie, trwają duże przemiany społeczne, kobiety się emancypują. Wtedy wróciły futra, dłuższe sukienki, mocna biżuteria. I powstał kultowy film z Robertem Redfordem i Mią Farrow. Za sprawą kostiumografki Theoni V. Aldredge film obfitował w zdobne kapelusze, długie wisiory i duże bransoletki z pereł. W lekko bajkowym świetle aktorzy bardzo teatralnie odgrywają swoje role – prawie jak w niemym kinie.

Dziś
Szczerze mówią, uważam, że nasza rodzima Lalka o wiele głębiej wnika w bardzo podobną problematykę i jest piękniej napisana, a w dodatku pół wieku wcześniej. Ktoś by się ze mną zgodził?

Ostatnia kinowa interpretacja zrodziła się w wyobraźni Baza Luhrmanna, reżysera uwielbiającego pełne przepychu wnętrza i confetti. Aktorzy są tutaj w większości przebrani za lata 20-ste, a nie ubrani w stroje z międzywojnia. Jazz zastąpiono hip hopem i R&B. Twórcy chcieli przetłumaczyć ducha epoki na język współczesności. Żeby nawiązać do czasów Gatsby'ego, sięgnęli po rodzące się wtedy Art Deco. Charakterystyczny styl w projektowaniu, szczególnie wnętrz. Wielbiący symetrię i geometryczne, bardzo ozdobne wzornictwo. Pojawiły się i szalone akcesoria.

Mi osobiście Art Deco kojarzy się po pierwsze z Tamarą Łempicką. Te kolczyki mogłaby nosić bohaterka jej obrazu.

Nasza projektantka Monica di Creddo w swojej biżuterii miksuje różne interpretacje Gatsby'ego z własną wrażliwością. Jej wersja jest wyrazista i kobieca. Na co dzień i na wieczór. Do luźnej koszuli i do jedwabnej sukienki. Trochę Art Deco, a trochę Yves Saint Laurent. Bo w 2022 roku, dokładnie 100 lat po wydarzeniach z książki, kobiety potrzebują lekkiej i wygodnej biżuterii. Nie tylko na imprezy w Long Island.

Chyba mój ulubiony pierścień. Jest wyrazisty i totalnie mogłaby w nim chodzić Daisy Buchanan. Tak ja sobie wyobrażam.

Cenne lekcje z brazylijskiego podejścia do mody wyciągnęła Natalia Aleksandra Komarow. Pisarka, artystka i miłośniczka wszystkich rzeczy pięknych. Nosi biżuterię z mocnymi motywami – czaszki, gwoździe, krzyże. Największe marzenie? Żeby świat stał się lepszym miejscem.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Biżuteria, o której pisałyśmy w artykule

Kolczyki wkrętki. ERA JAZZU
MONICA DI CREDDO

Kolczyki wkrętki

ERA JAZZU
850,00 zł brutto
Kolczyki z kryształem. LATO 1922
MONICA DI CREDDO

Kolczyki z kryształem

LATO 1922
950,00 zł brutto
Duży mosiężny pierścionek z jasnym kryształem. LONG ISLAND
MONICA DI CREDDO

Duży mosiężny pierścionek z jasnym kryształem

LONG ISLAND
320,00 zł brutto
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel