Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Eteryczna syrena, waleczny koliber. Wędrówka wgłąb wyobraźni

2022-03-22
Eteryczna syrena, waleczny koliber. Wędrówka wgłąb wyobraźni
Odkąd Giampiero Alcozer ma małą córeczkę, w jego twórczość wkradły się elementy baśniowe, mitologiczne, rodem z romantycznych obrazów. Małe dzieła sztuki jubilerskiej mają moc. W czasach, kiedy tak bardzo przyda nam się odrobina zdrowego eskapizmu, pozwólmy sobie na wycieczkę wgłąb wyobraźni...

Beztroski koliber

Naszyjnik z kolibrem oraz Orchidea i koliber w pobliżu górskiego wodospadu, Martin Johnson Heade, 1902

Podobno koliber był ważnym ptakiem dla mieszkańców prekolumbijskiej Ameryki. U Majów wiązano go ze słońcem, ale też z namiętnością, miłością i podążaniem za głosem serca. Z kolei według Azteków ten drobny ptaszek charakteryzował się przede wszystkim walecznością, utożsamiali go z bogiem wojny.

Niestety, wszystkie te informacje pochodzą z blogów ezoterycznych, które nie podają żadnych źródeł historycznych. Zakładam, że każdy może w takim razie wybrać sobie własne, swobodne skojarzenia z kolibrem bez obrażania żadnej kultury. Dla mnie te ptaki są przede wszystkim urocze, a poza tym – swobodne, ruchliwe, nawet ciekawskie. Dlatego przywodzą mi na myśl niewinną beztroskę i radość życia.

Z czym tobie kojarzy się maleńki koliber o długim dziobie do spijania deszczu z kwiatów?

Splendor pawia

Pierścień z pawiem oraz Profil z pawiem, Edgar Maxence, ok. 1896

Dumny jak paw? Sama nie wiem. Według Greków paw był ptakiem poświęconym Herze, która dała mu setkę oczu, żeby bacznie obserwował występki Zeusa. Z kolei w Indiach ptak ten towarzyszył bogini Saraswati, patronce mądrości, poezji i muzyki. Pojawia się zawsze wtedy, kiedy pora na taniec i splendor.

Można sobie wybrać. Pierścień z ręcznie rzeźbionym w mosiądzu pawiem i labradorytem może też opowiedzieć ci twoją własną, wyjątkową baśń. Może kojarzyć się z różnymi rzeczami. Moja wyobraźnia na myśl o pawiu przywołuje spacer w parku... Koncert chopinowski, watę cukrową i słoneczny dzień. Piękno połączone z siłą.

Tajemnica syreny

Wisior z syrenami oraz Syrena, John William Waterhouse, 1900

Może jedna z piękności na wisiorze ze skamieniałością to słynna Sawa, która dopłynęła nareszcie do domu na brzegu Wisły? Tak oczywiście być nie musi. Może to być Arielka, która poświęciła wszystko dla miłości, albo niebezpieczna uwodzicielka mitycznych herosów z obrazu prerafaelity. A może dwie syreny w duecie to bohaterki filmu Córki dancingu?

Uwielbiam, kiedy biżuteria porusza wyobraźnię, kiedy przenosi mnie w odległe światy. Jak sztuka. Mogę stawać się różnymi kobietami, prawdziwymi i zupełnie zmyślonymi. Mogę jednego dnia akcentować siłę i charakter, a drugiego – wrażliwe serce. Znaleźć się w ulubionym teledysku albo zostać bohaterką starożytnego mitu.

Znajdź to, co łączy ciebie z syreną z ulubionej baśni lub drobnym, ale barwnym kolibrem. Opowiedz swoją własną historię... I niech się dobrze skończy!

Nad bogactwem symboli zadumała się Natalia Aleksandra Komarow. Pisarka, artystka i miłośniczka wszystkich rzeczy pięknych. Nosi biżuterię z mocnymi motywami – czaszki, gwoździe, krzyże. Największe marzenie? Żeby świat stał się lepszym miejscem. 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel