Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ekstrawagancka purpura. Kolor królów, sufrażystek i gwiazd rocka

2022-02-21
Ekstrawagancka purpura. Kolor królów, sufrażystek i gwiazd rocka

Szukasz inspiracji? W sztuce, designie i modzie kolory nie tylko „wyglądają.” Niosą też ze sobą historie, skojarzenia i mnóstwo znaczeń. Jest z czego czerpać. Być może spojrzysz inaczej na swoje stare kolczyki z ametystem, jeśli będziesz wiedziała, że niosą przesłanie o prawach kobiet?

Pastelowy i jednocześnie energetyczny odcień fioletu Very Peri to kolor roku 2022 wg Pantone. Jaką drogę przeszedł, żeby tu dotrzeć? Zapraszam w podróż do źródeł cywilizacji!

Kolor królów

W starożytnej Fenicji, w mieście Tyr (dzisiaj w Libanie) wielką karierę zrobił pewien barwnik otrzymywany ze śluzu i krwi lokalnych ślimaków – purpura tyryjska. Otrzymywało z niego całe spektrum kolorów, od intensywnie malinowego po niemalże granat. Produkcja tego barwnika była niezwykle kosztowna, dlatego na purpurowe szaty mogli pozwolić sobie głównie królowie.

Całe szczęście, żaden monarcha nam dzisiaj nie dyktuje, w jakie kolory wolno nam się ubierać! Mimo wszystko pozostało w purpurze coś luksusowego... Pokazuje to choćby raperka Cardi B – od stóp do głów w lawendzie. (Fot. Instagram)

Zapoczątkowana w starożytności przez Etrusków, Aleksandra Macedońskiego i cesarzowe rodzące wyłącznie w purpurowych komnatach moda przetrwała wśród możnych tego świata przez całe wieki. Zresztą, nie tylko moda. Odpowiednie akty prawne czyniły purpurę barwnikiem zarezerwowanym dla królów lub najbliższych członków królewskich rodzin jeszcze w nowożytności.

Purpura w kulturze

Historia fioletu (jak w polskim zwykle nazywa się purpurę) zaczyna się niemalże wraz z historią ludzi. Już w pierwszych malowidłach ściennych nasi praprzodkowie korzystali z barwników otrzymanych z manganu i hematytu. Ze względu na swoje powiązania królewskie, fiolet występował w Iliadzie i w Protoewangelii Jakuba, tekście apokryficznym, w którym młoda Maryja przędzie purpurową nić na znak, że w przyszłości urodzi króla. Artyści średniowiecza i renesansu najchętniej ubierali we fiolet właśnie Maryję i otaczające ją anioły.

Bohaterka Kwietniowej miłości Arthura Hughesa dopasowała sukienkę do kwiatów w tle.

W XIX w. na rynku pojawił się masowo wytwarzany barwnik mauve, o odcieniu podobnym do kwiatów malwy. Jego cenowa dostępność rozpowszechniła trend na fiolet u wszystkich grup społecznych.

Wówczas miał też wreszcie szansę ukazać swoje romantyczne, kwieciste oblicze w obrazach prerafaelitów czy impresjonistów. Van Gogh chętnie malował irysy, Monet odnajdywał purpurę w świetle brzasku, a u Hughesa niewinna, młoda dziewczyna czekała pośród bluszczy na swoją pierwszą miłość we fiołkowej sukni.

Fiolet – obok zieleni i bieli – był jednym z kolorów angielskich sufrażystek. Miał symbolizować godność i honor. Sufrażystki chętnie ubierały się w tej samej kolorystyce – już wtedy wiedziały, jak ważna dla rozpoznawalności jest spójna identyfikacja wizualna ;)

Kiedy nosić fiolet?

Z czasem fiolet połączył w sobie w sobie królewski luksus z pazurem gwiazd rocka. Uwielbiali go ekscentryczni muzycy, np. Jimi Hendrix ze swoim Purple Haze oraz Prince i jego Purple Rain. Możesz o tym pomyśleć, kiedy będziesz miała ochotę ubrać się na wieczór. Może łańcuchowa bransoletka opleciona nicią w purpurze elektrycznej doda Ci energii, a ametystowa kreska na powiece – oryginalności?

Lawenda kontra pomarańcze! Jeśli lubisz się bawić dodatkami i stylem, wypróbuj mocne kontrasty. Agresywny pomarańczowy łagodnieje dzięki fioletowym bransoletkom, a one z kolei wybrzmiewają i nabierają charakteru dzięki mocno neonowemu sąsiedztwu.

Albo kiedy za oknem deszcz, a ciebie najdzie chęć na natchnione uniesienia pośród zakwitającego bzu... Wczuj się w bohaterkę prerafaelitów! Bliższe niebieskiemu lub łagodniejsze, pastelowe odcienie fioletu pasują do kwiecistych printów i kanarkowych kapeluszy. Skontrastuj fiolet z żółtym, który go dopełnia na kole barw, żeby uzyskać maksimum światła w deszczowy dzień! Albo z pomarańczowym, niech będzie soczyście!

Projekty Oscar de la Renta podpowiadają, jak odcienie fioletu sprawdzają się w wersji wieczorowej zamiast klasycznej czerwieni i czerni. Zarówno na nonszalanckim kombinezonie, jak i seksownym gorsecie. Połączyłabym z pierścionkiem o lawendowym oczku otoczonym perełkami.

Chodzi o to, żebyś odważyła się potraktować swoją stylóweczkę jako pole dla wyobraźni, wyrażania siebie i eksperymentów! Może kolor bransoletki przeniesie cię w wyobraźni na pole lawendy nad Adriatykiem? Może dzięki purpurowemu kombinezonowi odważysz się wieczorem na nutkę ekstrawagancji, jak gwiazdy rocka? A może szukasz idealnego połączenia kolorystycznego na Dzień Kobiet? ;)

O purpurze w sztuce i historii napisała Natalia Aleksandra Komarow. Pisarka, artystka i miłośniczka wszystkich rzeczy pięknych. Nosi biżuterię z mocnymi motywami – czaszki, gwoździe, krzyże. Największe marzenie? Żeby świat stał się lepszym miejscem. 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Biżuteria, o której pisałyśmy w artykule

Bransoletka łańcuch przepleciona sznurkiem. NAD ADRIATYKIEM
EMILIA KIPPER

Bransoletka łańcuch przepleciona sznurkiem

NAD ADRIATYKIEM
250,00 zł brutto
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel